W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu, czyli dawnym Medyku trwa rekrutacja na nowy rok szkolny. Technik farmaceutyczny, technik elektroradiolog, czy asystentka stomatologiczna to tylko niektóre kierunki kształcenia. Szkoła kształci również na kierunkach: technik masażysta, technik sterylizacji medycznej, higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny i technik usług kosmetycznych. Naukę mogą podjąć absolwenci szkół średnich, oraz osoby dorosłe z wykształceniem średnim. Nie jest konieczna matura. Na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, które szkoła także ma w swojej ofercie edukacyjnej, mogą się uczyć osoby z wykształceniem zawodowym. Nauka jest bezpłatna. Absolwenci bez trudu znajdują pracę. Są docenianymi przez pracodawców fachowcami z dużymi umiejętnościami i wiedzą w swoim zawodzie.
W ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza w szkole są realizowane dwa projekty: „Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym 3-5 lat” oraz „Elektroradiologia na czasie – doposażenie w nowoczesny sprzęt pracowni i rentgenografii w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu”. Obydwa projekty zostały przygotowane profesjonalnie przez pracowników Medyka. Pierwszy z nich powstał z potrzeby zgłaszanej przez dyrektorów przedszkoli. Przez kilka lat do szkoły przychodzili nauczyciele z przedszkoli ze swoimi podopiecznymi. Maluchy były oswajane z gabinetem stomatologicznym i w sposób zabawowy przekazywana im była wiedza na temat profilaktyki próchnicy zębów. Realizacja projektu będzie polegała na przeprowadzeniu 30 – sto minutowych spotkań z każdą grupą przedszkolaków w wieku 3-5 lat z placówek, które przystąpią z nami do tego przedsięwzięcia. Podczas spotkań dzieci poza przekazaną wiedzą otrzymają zestaw do higieny jamy ustnej: szczoteczki, pasty do mycia zębów, klepsydry do mierzenia czasu mycia zębów. Pogadanki poprowadzą słuchaczki kierunku higienistka stomatologiczna i asystentka stomatologiczna pod okiem doświadczonych nauczycieli kierunków stomatologicznych. Celem projektu jest ograniczenie występowania choroby próchnicowej u dzieci w wieku przedszkolnym, oraz wyrobienie nawyku dbania o higienę jamy ustnej. Dzieci poznają zalecenia dietetyczne i higieniczne.
Drugi projekt powstał z potrzeby wymiany „starego” aparatu RTG, w którym zdjęcia były robione na kliszach, czego już się nie praktykuje. W obecnych warunkach cyfryzacji i nowoczesnych metod pracy radiologii stało się konieczne kształcenie słuchaczy na nowoczesnej aparaturze. Nowy aparat umożliwi cyfrową obróbkę zdjęć, oraz pracę na nowoczesnych radiologicznych systemach operacyjnych: RIS i PACS. RIS umożliwia rejestrację pacjentów, generowanie raportów, zlecenia badań z oddziałów, prowadzenie terminarza i statystyk. Natomiast system PACS zapewnia archiwizację badań na serwerze, oraz przesyłanie badań w dowolne miejsce, czyl i tzw.teleradiologię. Jedną z ważniejszych cech tego systemu jest obsługa protokołu DICOM, w którym możliwa jest współpraca systemów i urządzeń pochodzących od różnych producentów, co niewątpliwie ułatwia komunikację pomiędzy ośrodkami medycznymi. Są to systemy, na których radiolodzy pracują w nowoczesnych szpitalach i zakładach opieki medycznej. Stało się wobec tego bardzo ważne dla szkoły, by słuchacze kierunku technik elektroradiolog będą kształcić się w ramach praktycznej nauki zawodu właśnie na tak nowoczesnym sprzęcie, uzyskując gruntowne przygotowanie do pracy w diagnostyce obrazowej.
Szkoła cały czas dba o swój rozwój. Dlatego otwierane są w niej kolejne, nowe kierunki. W roku 2021 uruchomiona została klasa technika farmaceutycznego. By dobrze szkolić przyszłych farmaceutów powstały nowe pracownie, m.in. technologii postaci leków i analizy leków. Kształcenie w tym zawodzie trwać będzie 2,5 roku – 5 semestrów w systemie dziennym. Absolwenci będą mogli podjąć pracę w aptekach i firmach farmaceutycznych.
Kolejną formą rozwoju jest plan powiększenia szkoły o nowe pracownie. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego jest przygotowywana modernizacja i rozbudowa budynku przy ulicy Kelles-Krauza 3. Samorząd przeznaczył na projekt modernizacji budynku wraz z zagospodarowaniem terenu wokół szkoły 400 tysięcy złotych. Placówka z ponad 60-cio letnią historią znów stanie się pełna zieleni, tak jak w latach poprzednich, gdy budynek porośnięty był winoroślą. Chcemy, by stał się on przyjazny. Ma to sprzyjać kształceniu personelu medycznego, który również powinien być przyjazny, pełen empatii i ciepła. Nowa forma budynku ma temu sprzyjać. Dlatego jest planowane wyburzenie i rozbiórka budynku przy ulicy Pileckiego. Jest to ciemna oficyna ze starymi stropami. Nowy budynek szkoły będzie otwarty na tą ulicę, zyska kolejne piętro i garaż podziemny. Na dachu jest planowany ogród, w którym słuchacze jak i nauczyciele będą mogli odpocząć podczas przerw. Dyrekcja dąży do tego, by budynek Szkoły Medycznej w Radomiu stał się reprezentacyjnym miejscem w centrum miasta. Jak podkreśla dyrektor CKZiU w Radomiu Agnieszka Stolarczyk największą wartością szkoły są jej nauczyciele i pracownicy. Są oni pasjonatami tego co robią. Nauczyciele nie są przypadkowymi osobami, tylko najlepszymi fachowcami w swoich dziedzinach zawodowych. Kochają to co robią i tą pasję przekazują swoim uczniom. Są też życzliwie nastawieni do swoich podopiecznych, wspierają ich i zawsze służą pomocą.
Do szkoły można się zapisać przez stronę internetową www.ckziu.radom.pl, zakładka rekrutacja. Wypełnione dokumenty należy przynieść wraz z xero świadectwa do sekretariatu szkoły w budynku przy ulicy Kelles-Krauza 3 w Radomiu.
Na bezpłatne kwalifikacyjne kursy zawodowe można zapisać się logując się na tej samej stronie – zakładka CKU. Wypełnione dokumenty należy przynieść do sekretariatu w budynku Plac Stare Miasto 10.
Można również wziąć udział w szerokiej ofercie kursów doskonalących. Zapisy na tej samej stronie.
Do zapoznania się z ofertą edukacyjną Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – Radomski Medyk i do zapisów serdecznie zaprasza dyrektor Agnieszka Stolarczyk wraz ze współpracownikami.
Autor: Agnieszka Sajór-Rejmer